تاریخچه کاشت مو از 1822 تا 2019

تاریخچه کاشت مو 1822:

اولین کاشت مو موفق در سال 1822 در ورزبورگ آلمان منتشر شد. برای اولین بار توسط دکتر دیفن باخ در آلمان موضوع پیوند مو در حیوانات مطرح شد.

تاریخچه کاشت مو 1930 و 1940:

روش‌های جدید کاشت مو، اولین بار در ژاپن در سال‌های 1930 و 1940 مطرح شدند. جراح ژاپنی Sasagawa اولین کسی بود که ایده پیوند فولیکول‌های مو را ارائه داد.

تاریخچه کاشت مو 1939:

دکتر اکودا، متخصص پوست ژاپنی در مقاله‌ای تجارب خود از پیوند موی زنده را مطرح کرد؛ و با رویکرد انقلابی وی – برای شرایط پزشکی معاصر – پیوند مو توسط ایشان انجام شد. او auto-transplantation را با استفاده از گرافت و ایجاد نمونه برای نحوه عمل کاشت مو در دهه‌های بعدی پیشنهاد و انجام داد؛ اما به دلیل شرایط سیاسی و اجتماعی عصر (جنگ جهانی دوم) جایی برای تحقیقات بیشتر وجود نداشت.

تاریخچه کاشت مو 1943 تا 1953:

پزشکان ژاپنی تامورا و فوجیتا نیز تلاش‌های مشابهی انجام دادند.

1950 تا 1959:

دوره مدرن کاشت مو در غرب همراه با تلاش‌های دکتر Norman Orentreich در نیویورک آمریکا آغاز شد. وی برای اولین بار کاشت مو به معنای امروزی را در افراد دارای طاسی مدل مردانه به انجام رسانید. او در سال 1952 اولین عمل جراحی خود را انجام داد.

در سال 1959 او مقاله خود را با عنوان Autografts in Alopecias and other Selected Dermatological Conditions” منتشر کرد؛ و در آمریکا برای درمان آلو پسی آندروژنتیک گزارش شد. دکتر نورمن اورنتریخ در آمریکا فن‌های برداشت از پشت سرو پیوند در ناحیه طاس جلوی سر را توضیح داد که با توجه به انجام عمل‌های پیوند به‌وسیله دکتر اورنتریخ او را پدر کاشت موی طبیعی می‌نامند.

مطالعات دکتر Orentreich ثابت کرد که موهای کاشته شده مقاومت ژنتیکی خود را در برابر ریزش مو حفظ می‌کنند. – صرف‌نظر از ناحیه‌ای که در آن کاشت دوباره انجام می‌شود- و به رشد خود در طول زندگی ادامه می‌دهند این ویژگی منحصربه‌فرد مرکز نظریه Donor Dominance بود که پایه و اساس پیوند موی مدرن است و مختصراً به شرح زیر توضیح داده می‌شود:

«فولیکول‌های مو پیوند شده مقاومت ژنتیکی خود را در برابر ریزش مو حفظ می‌کنند و در طول مدت زندگی در ناحیه گیرنده رشد می‌کنند.»

1960 تا 1970:

تمام پیوندهای مو پیوندهای نگران‌کننده‌ای با قطر کاملاً بزرگ که شامل 30-20 فولیکول مو است انجام می‌شود و بنابراین منجر به نتایج غیرطبیعی می‌شدند.

تاریخچه کاشت مو 1980:

اندازه گرافت ها در هر پیوند به 12-20 فولیکول مو کاهش می‌یابد، اما این نتایج ازنظر زیبایی نیز رضایت‌بخش نیستند. فن‌های نوآورانه پیوندهای mini و micro در سال‌های 1981-1984 توسعه داده شدند؛ که نتایج زیبایی و طبیعی بودن کاشت مو را ارائه می‌دادند. در این سال‌ها استفاده از برش‌های نواری برای کاشت مو باب گردید.

تاریخچه کاشت مو اواخر دهه 1980 و اوایل 1990:

فن دیگری رایج شد که در این روش تعداد موها در هر گرفت بین 4 تا 13 عدد است. در این روش از برش‌های کوچکی در ناحیه دهنده استفاده می‌شد درنتیجه جای زخم کمتری بجا می‌ماند.

تاریخچه کاشت مو اواسط دهه 1990:

فن استخراج واحدهای فولیکولی رایج شد. در این روش گرفتهای واحد فولیکولی را در سوراخ‌هایی به‌اندازه یک سوزن جا می‌دادند.

1994:

در سال 1994 در بازدید از دفتر دکتر ویلیام راسمان در لس‌آنجلس، دکتر برنشتاین از این ایده الهام گرفت که باعث دائمی شدن این کار در آینده شد. ایده او این بود که فقط پیوند واحدهای طبیعی که یک یا چهار مو به نام واحدهای فولیکولی وجود دارد را پیوند بزنیم.

1995:

معرفی Follicular Unit Transplantation (FUT) توسط دکترها Bernstein and Rassman که در آن برش پیوند استریو میکروسکوپی (بر اساس فن برش دکتر بابی لیمر) برای به دست آوردن واحدهای فولیکولی از یک نوار اهداکننده استفاده می‌شود، نتایج چشمگیری را بهبود می‌بخشد و باعث افزایش مهارت‌های موردنیاز جراح و کارمندان برای انجام عمل پیوند مو هست.

اوایل دهه 2000:

تا سال 2000 روش‌های کاشت مو FUT به‌صورت اصلی تبدیل‌شده و اندکی پس‌ازآن «استاندارد طلایی» برای ترمیم مو و جراحی شد. وقایع مهم در تاریخ پیوند واحد فولیکولی را می‌توان در بخش نقاط عطف در تاریخ FUT مشاهده کرد.

2002:

دکتر برنشتاین و راسمن روی فن FUE در ایالات‌متحده کار می‌کردند. در این فن از برش‌های کوچک استفاده می‌شود.

2005:

پیوندهای مو با روش FUE با مقاله هریس در سال 2005 حرکت بیشتری را به دست آورد؛ که مفهوم دومرحله‌ای برای روش FUE معرفی شد. درروش دومرحله‌ای از پانچ تیز که به‌صورت یکی و دوتایی هست، استفاده می‌کنند.

2011:

پیوند رباتیک مو درزمینهٔ ترمیم مو در این سال معرفی شد. در این روش (R-FUE)، از یک وسیله کامپیوتری که تحت کنترل پزشک است از یک سیستم نوری دقیق سه‌بعدی برای یافتن و برداشت واحدهای فولیکول به‌طور مستقیم از ناحیه اهداکننده استفاده می‌کند.

2013:

در این سال Restoration Robotics در رابطه با دکتر برنشتاین قابلیت ایجاد سایت گیرنده ربات ARTAS را راه‌اندازی کرد. این ویژگی به ربات اجازه می‌دهد یک مرحله کلیدی دیگر در عمل کاشت مو انجام دهد و نواحی را در مکان‌های گیرنده که قرار است پیوندهای فولیکولی در آن قرار گیرد را ایجاد می‌کند.

2014:

دکتر برنشتاین در مورد «ایجاد سایت رباتیک دریافت‌کننده در کاشت مو» در نشریه کاشت مو بین‌المللی بحث کرد. در این روش پزشک ربات را طوری برنامه‌ریزی می‌کند که برش‌ها و عمق با زاویه و جهت خاص باشد. ربات این طرح را اجرا می‌کند.

2015:

در سال 2015 دکتر برنشتاین فن Long-Hair Robotic FUE را برای حل مشکل تراشیدن مو معرفی کرد. در این روش پزشک با تراشیدن موهای بلند در قسمت پشت و پهلوی پشت سر واحدهای فولیکولی را از ناحیه اهداکننده بیمار برداشت می‌کنند.

2016:

دکتر برنشتاین مقاله‌ای را درباره مفهوم Robotic Follicular Unit Graft Selection منتشر کرد که به قابلیت جدید ربات ARTAS تبدیل شد.

2017:

Restoration Robotics یک نسخه مهم دیگر را در سال 2017 از ARTAS System به ARTAS 9x به‌روزرسانی کرد. سیستم جدید دارای قابلیت‌هایی مانند اصلاحات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری هست.

2018:

در 5 ژوئیه 2018 ربات ARTAS iX معرفی شد. سیستم ترمیم موی رباتیک ARTAS iX تنها راه‌حل هوشمند روباتیک است که قابلیت برداشت دقیق، با حداقل تهاجمی، قابل تکرار و کاشت در یک سیستم‌عامل را دارد.

2019:

دکترها James Harris, MD, FISHRS, FACS, یک ربات جدید ترمیم مو ARTAS iX را معرفی کردند.

مطالعه بیشتر: کاشت مو راهنمایی نهایی